top of page
White Sand and Stone

Vize

Pandemie Covid-19 vyvolala kromě jiného také nárůst psychických obtíží, se kterými se musela vyrovnávat významná část populace. Od lidí, kteří se rázem ocitli v existenční nouzi, přes ty, kdo se ocitli ve stavu vysoké míry izolace, rodiny těžko se vyrovnávající s ponorkovou situací až po mladé lidi, jejichž sociální život se rázem zcela přenesl do digitálního prostředí se všemi omezeními a riziky, která to sebou nese.

 

Samotná pandemie a potřeba akutních změn sociálních návyků ale nebyla ojedinělou příčinou narůstajícího počtu lidí, kteří musejí bojovat s těžko snesitelnou psychickou zátěží. Samotný fakt existence ve dvou dimenzích, v té fyzické a v té digitální, nakládá mnoha lidem těžko snesitelné břemeno. Ruku v ruce s dalšími faktory, jako jsou vztahy a klima v rodinách, tlak domnělých vzorů, nesnadnost vrstevnické identifikace, sociální a ekonomické vyloučení i celková nestálost rychle se měnícího prostředí života ve 21. století dávají velmi často vzniknout dlouhodobým stavům, v nichž se člověk jednoduše řečeno necítí dobře. Takové stavy nepohody nemusí samy o sobě znamenat nástup psychického onemocnění a všech důsledků s tím spojených, mohou k nim ale vést. A velmi často vedou.

 

Zprávy Světové zdravotnické organizace i jednotlivých národních odborných těles jsou v tomto ohledu často alarmující. Výskyty projevů úzkosti, identifikace nových forem závislostí, zjevné potíže s nalézáním pevné identity či potřeba úniků prostřednictvím nejrůznějších - zdraví neprospívajících - kompenzačních prostředků mluví zřetelně.

 

Důvodem je mimo jiné fakt, že oblast duševního zdraví a péče o něj zdaleka není společensky natolik konsolidovaná, jak by situace vyžadovala. Péči o duševní zdraví a psychohygienu stále významně ovlivňuje neinformovanost, relativně nízká míra vzdělanosti v tomto směru, zavedené společenské postoje či historicky upevňovaná tabu. Zároveň je palčivě hmatatelný nedostatek kapacit, které by pomohly alespoň lidem, kteří trpí psychickými potížemi, s nimiž si sami neporadí. Vedle toho chybí adekvátní možnost vzdělávání se v oblasti prevence i dostatečně silný společenský impuls k tomu brát duševní zdraví jako důležitou prioritu ve smyslu dosahování vlastní životní spokojenosti i celkové společenské udržitelnosti.

 

FeelWell je tu právě z tohoto důvodu. 

 

Dlouhodobým cílem organizace je přinášet taková řešení a taková nástroje, které budou široce společensky dostupné a pomohou předcházet situacím, v nichž je člověku psychicky natolik špatně, že se začíná měnit jeho chování vůči sobě či vůči jeho okolí. Chceme zároveň být důvěryhodným zdrojem informací o tom, jak o duševní zdraví pečovat a v tomto směru spolupracovat s dalšími kredibilními partnery, jejichž úsilí jde stejným směrem.

bottom of page